Održana konferencija Dani regionalnoga razvoja i EU fondova u Šibeniku

U sklopu ovogodišnje konferencije Dani regionalnoga razvoja i EU fondova, koja je u Šibenik okupila  gotovo 1000 predstavnika županija, gradova, općina regionalnih koordinatora, javnih tijela i poduzetnika, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, u prisustvu ministra gospodarstva Ante Šušnjara te predsjednika Uprave HAMAG-BICRO-a Vjerana Vrbaneca, uručio je ugovore za 78 inovativnih poduzetničkih proizvoda i usluga vrijednih 220 milijuna eura, od čega je 140 milijuna eura bespovratnih sredstava.

Korisnici ugovora su SPIN konzorciji poduzetnika i organizacija za istraživanje i širenje znanja, a dodijeljena sredstva bit će uložena u razvoj novih proizvoda i usluga u prioritetnim nišama regionalnih lanaca vrijednosti.
„Došli smo do trenutka kada ‘predajemo štafetu’ vama, poduzetnicima te s punim povjerenjem očekujemo da ćete ova sredstva uložiti na najbolji mogući način u inovacije i nove proizvode, koji će pridonijeti snažnijoj i boljoj konkurentnosti hrvatskog gospodarstva. Inovacije su ključ konkurentnosti te postoji pozitivna korelacija između ulaganja u inovacije i konkurentnosti gospodarstva pojedinih država. Zato je to jedna od prioritetnih tema na razini Europske unije, čija budućnost ovisi o tome koliko ćemo ulagati u inovacije“, izjavio je ministar Erlić. Podsjetio je kako je u zadnjih nekoliko godina ulaganje u istraživanje i razvoj u Hrvatskoj poraslo te, zahvaljujući i sredstvima iz EU fondova, danas imamo 11.000 više zaposlenih u ovom sektoru, nego prije 8 godina.

Ugovori su uručeni na kraju prvog dana konferencije koji je bio namijenjen poduzetnicima, u sklopu kojeg su djelatnici Ministarstva, HAMAG-BICRO-a i partnera predstavnicima tvrtki i domaćih start-upova pružili sve informacije o mogućnostima ulaganja iz EU fondova, financijskih instrumenata i fondova rizičnog kapitala.

Druga dva dana konferencije tradicionalno su bila posvećena predstavnicima županija, gradova i općina, regionalnih koordinatora i drugih javnih tijela koja sudjeluju u pripremi i provedbi projekata ključnih za ujednačeni regionalni razvoj Hrvatske, a prigodnim obraćanjem otvorio ih je predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, uz pozdravna obraćanja ministra Erlića, šibensko-kninskog župana Marka Jelića i gradonačelnika Šibenika Željka Burića.

Program konferencije obuhvatio je brojne teme i specifična područja regionalnog razvoj, a predstavljeni su i nacrti novog Zakona o otocima te Zakona o regionalnom razvoju. Razgovaralo se i o budućnosti kohezijske politike nakon 2027. godine, mogućnostima ulaganja u 2025. godini te ljudskim potencijalima sustava upravljanja i kontrole EU fondova. Profesorica s osječkog Ekonomskog fakulteta Nataša Drvenkar, ujedno i posebna savjetnica ministra Erlića, predstavila je drugo izdanje publikacije Ministarstva „Regionalni razvoj u Hrvatskoj“.

U sklopu panel radionica, održane su dvije na kojima su sudjelovali predstavnici SAFU-ovi stručnjaci. Vedran Težak, pomoćnik ravnatelja u Uredu za plan nabave I u SAFU, Jasna Babić i Sanja Radić iz SAFU-a te Zrinka Čupić iz Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije raspravljali su o temama “Pristupačnost i klimatsko potvrđivanje – dodana vrijednost EU projektima“; “Najčešće pogreške u postupcima javne nabave i prigovori” te “Vidljivost i informiranje – pravila 2021. – 2027.”

Održani su i paneli o stanju i perspektivama vezanim uz ljudske potencijale sustava upravljanja i kontrole EU fondova. Matija Kikelj, pomoćnik ravnatelja u Uredu za ljudskih potencijala, analitiku i opće poslove u SAFU, moderirao je panel raspravu „Značaj ljudskih kapaciteta za sustavu EU fondova“ u kojoj su, nakon uvodnog obraćanja Ivane Maletić, sudjelovi Josip Butković, voditelj Službe za poslove Uprave, HAMAG Bicro, Ivana Matošin, načelnica Sektora za praćenje, vrednovanje i informiranje Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Ante Džapo, pomoćnik ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Božena Osvadić, voditeljica Službe za upravljanje ljudskim potencijalima, SAFU, Aleksandra, Ličanin, voditeljica Odsjeka za ITU mehanizam, Grad Čakovec, Lidija Brković, glavna ravnateljica Državnog zavoda za statistiku i raspravu „Razvoj i jačanje ljudskih kapaciteta u sustavu EU fondova“ na kojoj su panelisti bili Irena Bačelić, načelnica Sektora za tržište rada, Ministarstvo rada, mirovinskoga
sustava, obitelji i socijalne politike, Branimir Burić, Služba za kontrolu sustava, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Maja Mustač, voditeljica Odjela za pripremu i ugovaranje programa EU, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, Marina Mandac, voditeljica Odjela za metodologiju, ARPA
i Tajana Mikas, voditeljica Službe za izobrazbu, SAFU.

U sklopu konferencije održan je i sastanak Otočnog vijeća kojim je predsjedao predsjednik Vlade Plenković, a koji je na jednom mjestu okupio sve ključne otočne dionike – župane, gradonačelnike, načelnike i predstavnike ostalih relevantnih institucija i organizacija s otoka. Prije sastanka, na kojem je istaknuto kako je u otoke do sada uloženo 3,5 milijardi eura, a novi se pozivi redovito objavljuju, ministar Erlić uručio je i prve ugovore iz Integriranog teritorijalnog programa (ITP) za otoke, i to za jačanje otočne otpornosti na požare u Gradu Visu i Općini Šolta vrijedan 2,9 milijuna eura te za razvoj i unaprjeđenje sustava vatrogastva na otocima Kapriju, Zlarinu i Žirju vrijedan 1,6 milijuna eura. 

U sklopu konferencije održani su i koordinacijski sastanci sa predstavnicima ITU gradova te regionalnim koordinatorima.

Izvor: razvoj.gov.hr

Skip to content