SAFU je, kao jedan od domaćina trodnevne TAIEX studijske posjete, ugostio tursku delegaciju. Posjeta je organizirana u suradnji s Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine te Ministarstvom financija Turske, a njezin cilj bio je pružiti turskoj delegaciji dublje razumijevanje Uredbe o Fondu solidarnosti EU-a (FSEU), s posebnim naglaskom na ulogu SAFU-a u okviru revizije FSEU-a, kao i na hrvatska iskustva kao članice EU.
Naime, kao odgovor na razorni potres koji je pogodio Tursku 6. veljače 2023. godine., Europska unija je putem Fonda solidarnosti dodijelila 400 milijuna eura za potresom pogođena područja. Sredstva će se koristiti za privremeni smještaj, obnovu bolnica i škola, obnavljanje vodne infrastrukture te očuvanje kulturne baštine u pogođenim regijama.
Kako SAFU djeluje kao neovisno revizorsko tijelo odgovorno za reviziju korištenja bespovratnih sredstava odobrenih za financiranje sanacije šteta uzrokovanih zagrebačkim i petrinjskim potresom, dijeljenjem hrvatskog stručnog znanja o revizijskim pristupima, praksama i metodologijama, sudionici su stekli vrijedne uvide koji će im pomoći u učinkovitijoj provedbi svojih zadaća.
Na otvaranju se sudionicima obratio ravnatelj SAFU-a Dragan Jelić, koji je tom prilikom izjavio:
„U ime cijelog SAFU tima zahvaljujem se svima na interesu i suradnji koju ostvarujemo, kako biste se bolje upoznali s našim sustavom EU fondova, ali i razumjeli ulogu koju naša Agencija ima, općenito i u okviru FSEU-a. Prošle godine SAFU je obilježio 15 godina rada, a posebno smo ponosni na našu ključnu ulogu u jačanju kapaciteta nacionalnih tijela u sustavu pretpristupnih fondova. Danas kontinuirano održavamo edukacije za korisnike bespovratnih sredstava iz EU fondova, s ciljem jačanja njihovih kapaciteta za uspješnu provedbu projekata.”
Tijekom posjeta, ravnatelj Jelić je naglasio važnost ovakvih međunarodnih razmjena znanja i iskustava:
„Siguran sam da će vam današnje rasprave i prezentacije pružiti dragocjena iskustva i informacije iz prve ruke. Na kraju bih izrazio punu podršku ovakvim međunarodnim aktivnostima, jer omogućuju unaprjeđenje profesionalnog razvoja i doprinose razvoju institucija sudionika.”
Ana Crnčec, Denis Matas, Mirela Zukić i Lovre Masnić iz SAFU-a predstavili su procese verifikacije i revizije projekata, procjenu rizika te istaknuli važnost sustavnih revizija u osiguravanju odgovornosti prilikom korištenja EU sredstava.
Ovo događanje pružilo je turskoj delegaciji vrijedna iskustva i praktične smjernice koje će im pomoći u budućem upravljanju EU fondovima.