11. Godišnji sastanak kontaktnih točaka za Twinning i TAIEX instrumente

U petak, 31. siječnja 2025. godine, održan je 11. Godišnji sastanak kontaktnih točaka za Twinning i TAIEX instrumente, koji je okupio 50 predstavnika resornih institucija Republike Hrvatske. Sastanak, koji je organizirala Služba za prijenos znanja u suradnji s Upravom za europsko i međunarodno pravo Europske unije, bio je prilika za razmjenu iskustava o implementaciji projekata u prošloj godini, raspravu o novim inicijativama te identificiranje potencijalnih područja suradnje za nadolazeće razdoblje.

Gđa. Dubravka Smolić Vlaić, nacionalna kontakt točka za Twinning, izvijestila je uvodno o postignućima Hrvatske u okviru Twinning instrumenta u 2024. godini. Od 2014. godine, Hrvatska je izabrana za provedbu 48 Twinning projekata u zemljama poput Sjeverne Makedonije, Crne Gore, BiH, Srbije, Kosova, Moldove, Gruzije, Albanije, Zambije, Turske i Jordana. Uz to, Hrvatska je ostvarila značajna partnerstva s Njemačkom, Austrijom, Poljskom te Latvijom i Nizozemskom.

S obzirom na svoju ulogu u EU, Hrvatska kontinuirano doprinosi prijenosu znanja o primjeni i provedbi EU pravne stečevine, jačajući kapacitete zemalja korisnica u procesu EU integracija. U 2024. godini, hrvatske institucije izabrane su za provedbu četiri Twinning projekta u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, u područjima financija, prometa i poljoprivrede.

Također, značajan doprinos Hrvatske u Twinning i TAIEX programima potvrđen je organizacijom međunarodne konferencije Institutional Building Days koja se u svibnju 2024. godine održala u Zagrebu, prvi put izvan Bruxellesa. Konferencija je okupila stručnjake iz Europske komisije, kao i iz država članica EU, i dodatno ojačala mrežu za razvoj institucija.

Gđa Iva Jantolek izvijestila je o predstojećoj reviziji Twinning instrumenta, kojom će se modernizirati pravila i smanjiti administrativni teret te unaprijediti učinkovitost ovog važnog alata EU suradnje. Prve promjene u smislu Twinning pravila očekuju se u 2025. godini.

U nastavku sastanka, sudionicima sastanka obratila se gđa. Franka Maček, koordinatorica TAIEX instrumenta te podijelila iskustva Hrvatske u provedbi ovog instrumenta. Naglasila je da je u 2024. godini čak 135 hrvatskih stručnjaka iz više od 20 institucija sudjelovalo u 73 TAIEX projekta u 12 zemalja. Najveći broj aktivnosti zabilježen je u Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji.

Gđa. Valentina Miličić i g. Tomislav Mičetić su predstavili izazove Twinning projekta „Strengthening the Capacity of the Institution of Public Administration – Jordan“ u Jordanu, u kojem je hrvatski nositelj projekta Državna škola za javnu upravu i koji se provodi u suradnji sa Središnjom agencijom za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU).

G. Neven Šprlje, ravnatelj Agencije za reviziju provedbe programa Europske unije, izvijestio je o projektu „Further strengthening the capacity of the Serbian Audit Authority“ u Srbiji, koji je unaprijedio kompetencije Revizorskog tijela Srbije u skladu s IPA regulativom i međunarodnim revizijskim standardima.

Na kraju, gđa. Franica Tomić Ereš, viša stručna savjetnica u SAFU, predstavila je ključnu ulogu SAFU-a kao tijela koje pruža administrativnu podršku hrvatskim institucijama u prijavi i provedbi Twinning projekata. SAFU je do sada bio uključen u 22 Twinning i Twinning light projekta, ponajviše u zemljama korisnicama iz okruženja (S. Makedonija, Crna Gora, Kosovo, Bosna i Hercegovina, Srbija), ali i šire (Moldova, Jordan).

Ovaj sastanak potvrđuje nastavak uspješne suradnje Hrvatske s Europskom unijom i državama korisnicama EU pomoći, te dodatno osnažuje mrežu stručnjaka u prijenosu znanja i jačanju javnih institucija na međunarodnoj razini.

Izvor: mvep.gov.hr

Skip to content